Národní park Everglades
Návštěva národního parku Everglades na jižním cípu Floridy (USA) je výletem do jiného světa. Jen 15 centimetrů mělká delta řeky Pahayokee se rozlévá do šíře osmdesáti kilometrů. Na vápencovém podloží tak vznikl jedinečný mokřadní systém, který navíc ovlivňují brakické vody. A tato kombinace dala vzniknout téměř přízračnému světu.
Kuriozitou jsou například tak zvané stromové ostrovy, typické pro tuto oblast. Stromové ostrovy se rozkládají na relativně méně vlhkých vyvýšeninách, které obvykle sahají jen do jednoho metru nad řekou. O původu těchto zvláštních útvarů, kde z malého kousku pevniny vyrůstá hustá skrumáž stromů, se vedly dlouho dohady. Podle posledních archeologických výzkumů bylo zjištěno, že za jejich vznik mohou lidé, lépe řečeno pralidé. Stromové ostrovy narostly z hromádek komunálního odpadu pravěkých obyvatel této oblasti - zbytky potravin a jiných odpadků vytvořily výživné podloží. Dalším zážitkem bude pohled na mangrovníkové pralesy lemující pobřeží Atlantského oceánu. Mangrovníkový les národního parku Everglades je rozlohou největší na západní polokouli.
Uvádí se, že v Národním parku Everglades žije více než 350 druhů ptáků, na 300 druhů ryb, 40 druhů savců a okolo 50 druhů plazů. Typickým - doslova erbovním - zvířetem lokality je aligátor. V mokřadech národního parku jich žije bezpočet. V národním parku Everglades se výborně daří i dalším legendárním zvířatům severní Ameriky - kaguárům. K prohlídkám parku slouží mnoho turistických cest, a není nutno pohybovat se jen po nich. Flóru a faunu parku si lze prohlédnout také z lodi, například z kanoe. Klima je zde vlhké a mírné, subtropického charakteru. Návštěvníci se však musí připravit na množství komárů, kterým se v mělkých vodách také dobře daří. Nejvhodnější období k návštěvě parku je proto zima, kdy je obtížného hmyzu relativně nejméně.